UPUTE AUTORIMA – ZBORNIK RADOVA S DOMAĆOM RECENZIJOM
Zbornik radova s domaćom recenzijom u elektroničkoj verziji (pdf) objavljuje radove prijavljene za izlaganje na konferenciji „Dani kriznog upravljanja“. Uvjet za upućivanje u recenzentski postupak je prezentacija rada na Konferenciji usmeno ili putem postera.
POLITIKA UREĐIVANJA
Uredništvo zaprima sve rukopise.
Svi pristigli rukopisi se nakon pregleda, upućuju u postupak recenzije članovima Znanstvenog odbora, ali i ekspertnim stručnjacima izvan Uredništva u slučaju specifičnog sadržaja teksta.
Poslije završene recenzije, predsjednik Znanstvenog odbora konferencije predlaže odboru daljnji postupak i to: (a) koje se rukopise prihvaća za objavljivanje, (b) koje se rukopise, u slučaju potrebe, vraća autoru sa sugestijama, preporukama i primjedbama radi poboljšanja; (c) koje rukopise odbiti, budući da:
- rad ne zadovoljava zahtijevanu znanstvenu ili stručnu razinu;
- autor je članak sa sličnom temom već objavio;
- rad ne ispunjava kriterije Konferencije, osobito ako je:
– sadržaj izvan koncepcije znanstvene i stručne orijentacije konferencije i
– ne ispunjava metodološke standarde kojih se konferencija pridržava.
Ukoliko članak nije prihvaćen, Znanstveni odbor autoru šalje obavijest, ali rukopis se ne vraća.
Ukoliko je autor usvojio primjedbe i sugestije iz postupka recenzije i poboljšao tekst prema zahtjevu navedenog postupka, rukopis se prihvaća za objavljivanje u Zborniku konferencije.
Ukoliko recenzenti utvrde da rad ima značajni znanstveni doprinos, autoru će se predložiti objava rada u ADRS – znanstvenom časopisu.
POSTUPAK RECENZIRANJA
Svi pristigli radovi prethodno prezentirani na Konferenciji obvezno se recenziraju.
Recenzenti pišu recenziju prema dobivenim uputama i na propisanom formularu.
Ukoliko članak, prema stajalištu recenzenta, ne udovoljava zahtijevanim standardima i kriterijima, Znanstveni odbor ima pravo ne prihvatiti pristigli rukopis za objavljivanje.
Ukoliko pak recenzent članak pozitivno ocijeni, može ga kategorizirati u jednu od kategorija vrsnoće:
Izvorni znanstveni članak (Original scientific paper) je originalno znanstveno djelo u kojem su izneseni novi rezultati fundamentalnih ili primijenjenih istraživanja.
Prethodno priopćenje (Preliminary communication). Taj znanstveni članak obavezno sadrži jednu ili više znanstvenih informacija ali, bez dovoljno pojedinosti koje bi omogućile čitatelju provjeru iznesenih znanstvenih spoznaja.
Izlaganje sa znanstvenog skupa (Conference paper). Može biti objavljeno kao cjeloviti članak koji je prethodno referiran na znanstvenom skupu.
Pregledni rad (Review paper). Sadrži posebni problem o kojem je već publiciran znanstveni rad, ali mu se pristupa na nov način.
Stručni članak (Professional paper). Sadrži korisne priloge iz struke i za struku.
Nakon primljenih recenzija, Znanstveni odbor analizira recenzije. Ukoliko je to potrebno, rad vraća autoru koji je dužan rad prilagoditi zahtjevima recenzenta.
Nakon što autor ponovno dostavi rad, Znanstveni odbor utvrđuje usklađenost članka s primjedbama recenzenata.
Autori u članku moraju posebnu pozornost obratiti na odgovarajuće strukturiranje teksta i njegovu odgovarajuću dužinu sukladno priznatim standardima znanstvene metodologije u ekonomskim istraživanjima.
SADRŽAJNO I TEHNIČKO UREĐIVANJE RUKOPISA
Tekst članka mora početi sažetkom i uvodom, a sadrži još glavna poglavlja, bilješke, tablice, grafikone, slike, zaključak i popis korištene literature.
Opseg rada ne smije iznositi više od 22 000 znakova (sažetak nije uključen).
Font je Times New Roman, veličina 12, s jednostrukim (single) razmakom, poravnan s obje strane, pisan od početka reda (bez uvlačenja prvog retka pasusa), s marginama od 2,5.
Ukoliko je u tekstu potrebno posebno označiti neku riječ ili rečenicu koriste se pisana kosa slova (italic), nikako ne podebljana (bold).
Za odvajanje pasusa koristi se dvostruki razmak.
Naslovi poglavlja (od Uvoda do Zaključka) moraju biti kratki i jasni, te redom numerirani arapskim jednocifrenim brojevima.
Poglavlja mogu imati i pod-poglavlja koja se obavezno numeriraju s dvocifrenim odnosno trocifrenim brojevima. (primjer: 1; 1.1.; 2. ; 2.1.; 2.1.1. itd.), ali ne više od toga.
Tablice, grafikoni i slike moraju imati, broj, naziv i izvor podataka.
Numeriraju se u kontinuitetu arapskim brojevima (posebno grafikoni, posebno slike).
Grafičke prikaze i slike u tekstu potrebno je prikazati u jpg formatu.
Članak mora zadovoljavati sve tehničke propozicije navedene u ovim uputama.
STIL I ORGANIZACIJA TEKSTA
Autori se obvezno moraju pridržavati znanstvene i stručne metodologije u pisanju tekstova koja je uobičajena u znanstvenim i stručnim publikacijama.
Rad mora sadržavati:
Naslov
- Sažetak (Abstract) – ispisuje se u 100-300 riječi (dvostruki prored)
- Ključne riječi (moraju odražavati suštinu sadržaja rada, a navodi se do pet takvih riječi)
- Uvod (u njemu se utvrđuje problem i glavna hipoteza rada, način potvrđivanja teze i glavni zaključci)
- Glavni dio rada (podijeljen u nekoliko poglavlja u kojima se raspravlja o predmetu istraživanja)
- Zaključak – (očitovanje o polaznoj hipotezi, obrazlaganje ključnih zaključaka u radu, a autori se mogu osvrnuti i na ograničenja u istraživanju, dati smjernice za nova istraživanja, te dati preporuke za poboljšanje sustava ili nekog procesa o kojemu su pisali).
- Literatura – navesti samo one naslove (izvore) koji su korišteni u tekstu!
REFERENCE U TEKSTU. Citirane dijelove teksta navodi se u tekstu, a ne u bilješkama. Stavlja ih se u zagrade i sadrže prezime autora i godinu izdanja npr. (Toth, 2003), a u slučaju citata navodi se još i strana (Toth, 2003:150). Svaka bilješka navodi se kao i prvi put. Ako se radi o dvojici autora: (Toth i Kešetović, 2012). Ako je više autora navesti prvog i pisati: (Toth i suradnici, 2003). Svaka referenca mora se navesti u popisu literature.
LITERATURA obuhvaća sve korištene izvore i potpune podatke o djelima koja se obvezno spominju u referencama. Popis literature piše se bez broja poglavlja i dolazi na kraju rada (poslije Zaključka). Literatura se ne numerira. Uređuje se abecednim redom autora te kronološki za radove istog autora
Literatura se citira prema primjerima za knjige, časopise i ostale izvore:
Knjige: prezime, inicijali (godina), Naslov, mjesto izdavanja: ime izdavača
Ukoliko su dva ili tri autora, redom navesti njihova prezimena i inicijale (godinu)
Naslov, mjesto izdavanja: ime izdavača.
Ukoliko je više autora (četiri ili više), navodi se prezime prvog autora nakon čega slijedi et al.
Časopisi: prezime, inicijali, (godina) “Naslov članka”, naziv časopisa u kojem je objavljen; broj, volumen, svezak, stranice.
Ukoliko je više autora (četiri ili više), navodi se prezime prvog autora nakon čega slijedi et al.
Ukoliko je više radova istog autora objavljenih iste godine, uz godinu se rabe oznake “a,b,c” (primjerice, 2011a, 2011b itd.)
Izvori preuzeti s Internet stranica: prezime autora/urednika, inicijali imena, (godina), “Naslov članka”, Naslov časopisa, datum publikacije, godište, broj, stranice, Internet adresa (datum prvog uvida u tekst na Internetu), Radovi u Zborniku skupa: autor (godina izdanja) “Naslov članka”. U: Naslov zbornika. Mjesto izdanja: izdavač, stranice.
Teze i disertacije: navodi se ime autora (godina) naslov disertacije, te institucija gdje je doktorska disertacija obranjena.
Službene publikacije: naziv publikacije/organizacije/ustanove, (godina) Naslov, Mjesto izdavanja: izdavač.
AUTORSKA PRAVA
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da isti članak ne smije objaviti drugdje.
Autori jamče da je njihov rad izvorni doprinos i da objavljivanje njihovog članka ne predstavlja kršenje autorskih prava.
DOSTAVLJANJE RADOVA
Radove je potrebno dostaviti najkasnije do 1. svibnja 2018.