Klimatske promjene (zdravlje, otpad, okoliš i sigurnost)
Klimatske promjene imaju značajan utjecaj na zdravlje, okoliš i sigurnost širom svijeta. Za suočavanje s ovim izazovima, potrebno je globalno ali i lokalno djelovanje kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova, omogućila prilagodba učincima na ljude i okoliš te potaknulo održivo korištenje resursa. Mjere prilagodbe u svim sektorima važne su kako bi se smanjili negativni utjecaji klimatskih promjena te u kontekstu navedenog osigurali bolji životni uvjeti za sve.
Voditeljica: Prof.dr.sc. Sanja Kalambura
Rođena je u Zagrebu gdje je završila srednjoškolsko obrazovanje, Kemiju na PMF-u te doktorirala na Sveučilištu u Zagrebu Ekoinženjerstvo. Punih 20 godina radi u nastavnom procesu kao profesor Kemije, Kemije zagađivala i grupe predmeta povezanih s okolišem: Gospodarenje otpadom, Zelena logistika, Metode procjene utjecaja na okoliš, Zaštita okoliša i kulturnih dobara, Geokemija okoliša, i dr. Uz profesorske aktivnosti razvila je i spisateljski put prije petnaest godina s ciljem popularizacije znanosti i struke. Posebno se ističe područje gospodarenja otpadom i ekologije u kojem je oživjela brojne likove kroz svoje slikovnice i bojanke. Tijekom svog profesionalnog rada napisala je preko 200 stručnih i znanstvenih radova, izlagala na više od 70 konferencija, vodila velik broj radijskih emisija na temu zaštite okoliša, klimatskih promjena i otpada, organizirala i provela velik broj edukativnih radionica i projekata. Stalno je zaposlena na Veleučilištu Velika Gorica kao prodekanica za znanost. Za svoj rad dobila je državnu nagradu za znanost 2019. godine kao i nagradu National Geographic Hrvatska za projekt Zelena optika u kategoriji Održiva proizvodnja i potrošnja. Svoje usavršavanje nastavila je kroz edukacije o klimatskim promjenama na Sveučilištu u Edinburgu i Harvardu.
Kontakt: sanja.kalambura@vvg.hr
Održivost (turizam, korporacije, promet)
Održivost ima ključnu ulogu u različitim sektorima, uključujući turizam, korporacije i promet. U svim navedenim sektorima, suradnja između vlada, privatnog sektora, lokalnih zajednica i građana ključna je za postizanje ciljeva održivog razvoja i očuvanje okoliša za buduće generacije. Postizanje održivosti velik je izazov u svijetu u kojem živimo stoga je svaki od elemenata koji doprinosi ispunjavanju ciljeva održivog razvoja vrijedan pozornosti.
Voditeljica: dr.sc. Nives Jovičić, v.pred.
Rođena je u Zagrebu gdje je završila osnovnu školu i opću gimnaziju. Nakon završenog stručnog studija Upravljanje u kriznim uvjetima zaposlila se 2011. godine na Veleučilištu Velika Gorica te istodobno upisala specijalistički stručni diplomski studij Krizni menadžment. Paralelno je upisala i sveučilišni diplomski studij na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirala je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2022. godine. Znanstveni interesi vezani su joj na istraživanja u području iskoristivosti poljoprivredne biomase i zaštite okoliša. Učestvovala je na nizu stručnih i znanstvenih konferencija te je održala niz javnih predavanja. Autor i kooautor je preko 50 znanstvenih i stručnih radova te jednog udžbenika, poglavlja u knjizi i dva priručnika. Na Velučilištu Velika Gorica zaposlena je kao viši predavač i izvodi nastavu iz predmeta Osnove ekologije, Ekologija, Zaštita zraka i Gospodarenje otpadom
Kontakt: nives.jovicic@vvg.hr
Sigurnost i zaštita (nacionalna sigurnost, korporativna i informacijska sigurnost, smanjenje rizika od katastrofa)
Sigurnost i zaštita obuhvaćaju širok spektar područja, uključujući nacionalnu i međunarodnu sigurnost, korporativnu sigurnost te zaštitu informacija i smanjenje rizika od katastrofa. Kontinuirano praćenje i prilagođavanje sigurnosnih strategija ključno je u dinamičnom globalnom okruženju. Suradnja između međunarodnih organizacija, vladinih agencija, privatnog sektora je od ključne važnosti kako bi se otklonile prijetnje i smanjili rizici.
Voditelj: dr.sc. Marinko Ogorec
Rođen u Karlovcu gdje je završio osnovnu i srednju kemijsko-tehnološku školu, nakon koje je nastavio školovanje na Vojnoj akademiji kopnene vojske. Po završetku školovanja radi u Ljubljani, gdje je završio postdiplomske studije na Fakultetu društvenih znanosti i magistrirao na odsjeku međunarodnih odnosa s temom: “Uporaba oružanih snaga SAD u vanjskopolitičkim odnosima s državama u razvoju”. Na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu doktorirao je na temu “Priroda vojne sile u bivšoj Jugoslaviji”. Kao djelatna vojna osoba umirovljen je 2012. godine u činu brigadira, nakon čega se zapošljava u stalnom radnom odnosu na Veleučilištu Velika Gorica u svojstvu profesora visoke škole u trajnom zvanju. Od. 2017. do 2023. godine obnaša dužnost pročelnika Studija upravljanja u kriznim uvjetima na Veleučilištu Velika Gorica. Kao stalni vanjski suradnik na Visokoj školi međunarodnih odnosa i diplomacije “Dag Hammerskjöld” sudjeluje u radu, a od 2020. sudjeluje u radu na Sveučilištu “Libertas” gdje je nositelj predmeta i predavač “Zaštita i sigurnost u turizmu” na studiju Menadžmenta poslovne sigurnosti. Autor je 12 stručnih knjiga i udžbenika uglavnom s područja sigurnosti i obrane, vojnih znanosti i naoružanja, te autor ili koautor 26 znanstvenih i stručnih radova u znanstvenim časopisima. Sudjeluje na međunarodnim konferencijama, objavio je kao autor 370 publicističkih radova (najviše u časopisima “Hrvatski vojnik” i “Revija obramba”, te drugim časopisima slične problematike).
Kontakt: marinko.ogorec@vvg.hr
Međunarodna i europska sigurnost (suvremene migracije, profesionalizacija oružanih snaga, budućnost europske obrane i dr.)
Tema koje će se u okviru ove tematske cjeline obrađivati su: izazovi u segmentu međunarodne i europske sigurnosti, sigurnosni aspekti suvremenih migracija i europske migracijske rute, vanjska i sigurnosna politika EU u konteksti izbora za EU parlament, sigurnosni i vojni aspekti odnosa NATO-a i EU, budućnost europske obrane, profesionalizacija oružanih snaga te nacionalna sigurnost Republike Hrvatske kao članice NATO-a i EU.
Voditelj: prof.dr.sc. Siniša Tatalović
Od 1999. do 2002. godine bio je prodekan Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Od 2008. do 2012. bio je voditelj Diplomskog studija Fakulteta političkih znanosti. Od 2006. do 2016. bio je voditelj Centra za međunarodne i sigurnosne studije također na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Od 2006. do 2014. bio je voditelj istraživačkog projekta: Republika Hrvatska u europskoj sigurnosnoj arhitekturi.
Bio je suvoditelj tri regionalna bilateralna istraživačka projekta. Sustavi nacionalne sigurnosti u jugoistočnoj Europi i izazovne sigurnosne prijetnje; Sigurnost u jugoistočnoj Europi i bilateralna suradnja u zaštiti manjina.Od 2003. do 2005. godine bio je potpredsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske. Od 2005. do 2010. bio je savjetnik predsjednika Republike Hrvatske za politički sustav. Od 2010. do 2015. bio je savjetnik predsjednika Republike Hrvatske za unutarnju politiku. Također, predsjednik je znanstvenog odbora Međunarodne znanstvene konferencije Dani kriznog upravljanja u organizaciji Veleučilišta Velika Gorica.Do danas je objavio nekoliko knjiga među kojima su: Globalna sigurnost i etnički sukobi, Politička kultura, Zagreb, 2010.; Suvremene sigurnosne politike (koautor), Golden marketing i Tehnička knjiga, Zagreb, 2009.; Nacionalna i međunarodna sigurnost, Politička kultura, Zagreb, 2005.; Suvremeni sustavi nacionalne sigurnosti (koautor), Fakultet političkih znanosti, Zagreb, 2000. Objavio nekoliko desetaka znanstvenih članaka i stručnih radova u domaćim i međunarodnim znanstvenim časopisima.Bio je izvršni urednik u hrvatskom znanstvenom časopisu Međunarodne studije od 2000. do 2011. Također je bio član uredništva znanstvenog časopisa Croatian Political Science Review od 2009. Do 2016. Boravio je nekoliko studijskih boravaka u SAD-u, Velikoj Britaniji, Kanadi, Sloveniji, Makedonija i Srbija. Od 1997. godine organizator je i voditelj godišnjeg međunarodnog znanstvenog skupa Migracije, nacionalnih manjina i sigurnost u demokratskim društvima.Predavao je na svim razinama (bacc., M.A., PhD) na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu kao nositelj kolegija za različite predmete iz područja politologije, međunarodnih odnosa i sigurnosnih studija. Gostujući je profesor na Sveučilištu u Ljubljani od 2001. do 2004. i na Sveučilištu u Beogradu od 2011. do danas.
Kontakt: sinisa.tatalovic@fpzg.hr
Komunikacija i tehnologija (krizno komuniciranje, primjena novih tehnologija i umjetne inteligencije u kriznom menadžmentu)
Komunikacija i tehnologija igraju ključnu ulogu u kriznom menadžmentu, a primjena novih tehnologija i umjetne inteligencije može značajno unaprijediti učinkovitost u rješavanju kriznih situacija. Integracija tehnologija i komunikacijskih alata u krizni menadžment doprinosi boljoj pripremi, brzoj reakciji i učinkovitijem upravljanju kriznim situacijama.
Voditelj: mr. sc. Željko Dobranović, dipl. ing. naslovni v. predavač
Željko Dobranović, brigadni general u mirovini, radi u području inženjeringa sigurnosnih sustava, sustava za potporu odlučivanja i kriznog menadžmenta od 1972. godine. Bio je direktor Brodarskog instituta Zagreb, pomoćnik glavnog vojnog savjetnika Predsjednika RH i predstojnik ureda Predsjednika RH i direktor Instituta za defendologiju DEFIMI Zagreb. Kao vanjski suradnik na VVG predaje više predmeta iz područja sigurnosti i kriznog menadžmenta. Znanstveni i stručni interes usmjerio je na područje teorije sigurnosti, kriznog menadžmenta i sustava za potporu odlučivanja. Autor je više znanstvenih i stručnih radova, sudionik znanstvenih i stručnih skupova, te član strukovnih udruga.
Kontakt: zeljko.dobranovic@vvg.hr
Analize kriznih situacija – studije slučaja
Analiza kriznih situacija složen je proces koji zahtijeva multidisciplinarni pristup i suradnju različitih stručnjaka. Sposobnost brze i točne analize ključna je za učinkovito upravljanje krizom i minimiziranje negativnih posljedica. Analiza kriznih situacija pomaže identificirati uzroke, procijeniti rizike, razumjeti utjecaje i razviti strategije za učinkovito upravljanje krizom.
Voditelj: Igor Milić, v. pred., mag. ing. admin. chris
U području upravljanja krizama radi 24 godine. Od 01. rujna 2021. godine radi na Veleučilištu Velika Gorica i trenutno obnaša dužnost voditelja Centra za stručno obrazovanje i usavršavanje. Ima izbor u zvanje viši predavač u znanstvenom polju društvenih znanosti, znanstvenom polju sigurnosne i obrambene znanosti te predaje na nekoliko kolegija na studijima Upravljanje u kriznim uvjetima i Krizni menadžment. Objavio je više radova iz širokog područja tema vezanih za krizni menadžment te redovito sudjeluje na stručnim skupima i konferencijama. Radio je 21,5 godinu u sustavu civilne zaštite gdje su mu glavna područja odgovornosti bila operativna koordinacija snaga civilne zaštite, organizacija obuke i vježbi, izrada podzakonskih akata civilne zaštite, priprema i provedba međunarodnih projekata. Bio je uključen u brojne operacije vezane uz potrese, pandemiju, poplave i izbjegličku krizu u Hrvatskoj te pružanje međunarodne pomoći stranim državama. Ima bogato iskustvo u EU projektima, organizaciji tečajeva, konferencija, radionica, ljetnih/zimskih škola i vježbi.
Kontakt: igor.milic@vvg.hr